Blog

NUMARALI KLOR GÖZLÜĞÜ VE KONTAKT LENS İLE YÜZMEK

Normal şartlarda klor gözlüğü kullanmak zorunlu değil ama gereklidir. Gözlükten rahatsız olan, gözlük yüzünden ciddi konsantrasyon bozukluğu yaşayan kişiler tabiî ki kullanmayabilir. Ama herhangi bir sıkıntı duymayan herkese de kullanması yönünde tavsiyede bulunuyorum. Klor gözlüğü bir diğer adıyla yüzücü gözlüğü hakkındaki fikirlerimi paylaştığımız videoyu daha önceden yayınlamıştım. Bu videoda ise görme kusuru olanlar yani numaralı gözlük veya kontakt lens kullanan kişilerin nasıl yüzebileceği hakkında düşüncelerimi paylaşmaya gayret edeceğim.

Numaralı Kontakt Lens Kullanıyorsanız; suya girmeniz hatta duş almanız bile tavsiye edilmez.

Aksi halde gözünüzden düşen lensi bir daha asla bulamazsınız. Gelişen teknoloji ile birlikte suda kullanılabilen kontakt lensler geliştirilmeye başlandığını görüyoruz. Açıkçası bunu kullanmadım o sebeple net bir fikir beyan etmem doğru olmaz. Bana göre; jakuzi, küvet, yüzme havuzu, duşlar ya da musluk suyundan akan her türlü suyun kontak lens ile temas edilmemesi gerekir. Zira su mikroskopik miktarda küçük organizmaları taşımakta ve kontakt lensler altında sıkışan bu organizmalar ciddi göz enfeksiyonlarına, hatta körlüğe neden olabilen bakterileri barındırabilmektedir. Ayrıca yüzme sırasında gözünüze su temas etmesi, gözlerinizi yağlayan doğal gözyaşlarınızı kurutur. Standart bir klor gözlüğü kullanarak hem lenslerinizin suyla olan temasını engellemiş olursunuz hem de kaybolmasını önlersiniz.

Numaralı Gözlük Kullanıyorsanız; Günlük yaşantınızda numaralı gözlük sahibi iseniz ve kontakt lens kullanamıyorsanız sizin için tek çare; kişiye özel üretilen numaralı yüzücü gözlüğü olmalıdır. Yakın geçmişte kişiye özel bu gözlükler oldukça pahalı idi. Ancak şimdilerde nispeten uygun fiyatlarda satılmakta ve temin edebileceğiniz satış noktaları artmış durumda. Bazı firmaların sunduğu hazır numaralı yüzme gözlükleri, günlük kullanımdaki ile aynı oranda görsel netlik sunmasa da oldukça tatmin edici olduklarını söylemek mümkün. Sadece astigmatı düzeltemiyorlar. Buradan herhangi bir marka önermiyorum, internette yapacağınız ufak bir araştırma ile oldukça fazla sayıda üreticiye ulaşabilirsiniz. Size tavsiyem: Mümkünse her zaman fazladan bir sipariş verin, yedeğiniz olsun derim. Yüzerken lens yerine gözlük kullanmanızın bir avantajı da güneşten gelen zararlı ultra-viyole ışınlara karşı koruyucu gözlükler seçebilmenizdir.  

Teknoloji her geçen gün bizleri yeniliklerle tanıştırmakta. Güncel gelişmeler konusunda göz doktorunuz veya spor eğitmeninizden size en uygun spor gözlüğü seçenekleri konusunda destek alabilirsiniz.

Serkan Özkeskin Youtube Kanalı >>

İyi Seyirler2